Biblioteki cyfrowe

26.05.2022
Na zdjęciu jest laptop i czytnik, na ekranie których wyświetlone są półki z książkami., oraz słuchawki.

Biblioteki cyfrowe oferują dostęp online do zbiorów cyfrowych m.in. książek, czasopism, ikonografii, druków ulotnych, map, zdjęć czy multimediów. Większość to zasoby ogólnodostępne, do niektórych dostęp jest tylko na terenie biblioteki.

Polskie licencjonowane

Academica 

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA to największa pełnotekstowa baza polskich publikacji naukowych. Udostępnia ponad 3,5 miliona zdigitalizowanych dokumentów z zasobów Biblioteki Narodowej. Stale rozbudowywane zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich, monografie, skrypty oraz czasopisma specjalistyczne (ponad 2 tys. tytułów), teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne i publikacje nie chronione prawem autorskim. Publikacje z domeny publicznej są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na wyznaczonych terminalach ACADEMICA w Czytelni.

IBUK Libra

To wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN, zawierająca książki z takich dziedzin jak prawo, psychologia, pedagogika, socjologia, filozofia, historia. Dostęp do e-booków wykupionych przez Bibliotekę PWT możliwy jest na miejscu w sieci PWT lub zdalnie po pobraniu kodu dostępu - osobiście w strefie Wolnego Dostępu albo mailowo na adres wypbibl@pwt.wroc.pl (podając swoje dane osobowe oraz numer karty bibliotecznej).

Polskie w wolnym dostępie

Księgozbiór Wirtualny Federacji Bibliotek Kościelnych "Fides"

Gromadzi i prezentuje zbiory udostępnione przez różne biblioteki działające w ramach Federacji, w tym przez Bibliotekę PWT i Bibliotekę Kapitulną we Wrocławiu, oraz utwory przekazane do publikacji bezpośrednio przez twórców i wydawców. Zawiera ponad 3800 publikacji, w tym w kolekcji Biblioteki PWT - ponad 200 publikacji.

Silesia Sacra

Umożliwia przeglądanie wysokiej jakości zasobów zdigitalizowanych inkunabułów i starodruków Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu w ramach projektu Silesia Sacra Fundacji dla Ostrowa Tumskiego oraz dodatkowo innych obiektów zdigitalizowanych przez Bibliotekę PWT. Liczy łącznie ponad 2400 pozycji, w tym niemal wszystkie inkunabuły posiadane przez Bibliotekę Kapitulną.

Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa

DBC jest środowiskową biblioteką otwartą na współpracę z bibliotekami w całym regionie. 20 grudnia 2006 roku powstało Konsorcjum Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. Umowę konsorcyjną podpisało dziesięć wrocławskich uczelni, w tym Papieski Wydział Teologiczny, oraz ZNiO. Od 22 marca 2007 roku dostępne są w DBC pełnotekstowe publikacje PWT - stare druki i zbiory do roku 1945, czasopisma, prace doktorskie i monografie wydane w PWT. Liczba publikacji w kolekcji Biblioteki PWT przekracza 2400.

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego

Stworzenie Biblioteki Cyfrowej jest inicjatywą podjętą przez Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu, zmierzającą do zachowania i popularyzacji bogatych zasobów dziedzictwa kulturowego zawartego w jej zbiorach. Umożliwia ona dostęp do cyfrowych kopii najcenniejszych zabytków kultury piśmienniczej, kolekcji dzieł sztuki oraz materiałów regionalnych.

Legalna kultura

To baza serwisów udostępniających książki, filmy, muzykę, biblioteki czy archiwa. Podaje linki do legalnych źródeł, ale nie umożliwia przeszukiwania zawartości tych baz.

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Wyszukiwarka w zbiorach 154 bibliotek cyfrowych polskich instytucji nauki i kultury. W tym: Biblioteka Cyfrowa KUL, Cyfrowy Dolny Śląsk itp.

Zagraniczne

O tematyce religijnej

Ahlul Bayt Digital Library Project (Ahlul Bayt DILP) - źródło do studiów nad islamem.

Australian Islamic Library - jedna z największych kolekcji islamskich książek online.

Center for the Study of New Testament Manuscripts - zajmuje się konserwacją i digitalizacją rękopisów ksiąg Nowego Testamentu.

Christian Classics Ethereal Library (CCEL) - to cyfrowa biblioteka zawierająca setki książek chrześcijańskich, w tym niektóre klasyczne teksty greckie i łacińskie.

Dead Sea Scrolls Digital Library - zdigitalizowane rękopisy z Qumran.

Internet Sacred Text Archive (ISTA) - książki o religii, mitologii, folklorze, teksty historyczne i relacje etnograficzne oraz literatura piękna.

New Advent - wersja online książek i dokumentów dotyczących Kościoła Katolickiego w języku angielskim np. Suma teologiczna, encykliki papieskie.

Sefaria - zawiera oryginalne teksty żydowskie tj. Miszna, Talmud, midrasze, tłumaczenia i komentarze do nich.

Pozostałe

Arts and Humanities Data Service (AHDS) - zbiór publikacji dotyczących sztuki i nauk humanistycznych do 2008 roku.

Avalon Project - zawiera dokumenty z zakresu prawa, historii i dyplomacji.

British History Online - to cyfrowa biblioteka pierwotnych i wtórnych źródeł poświęconych średniowiecznej i współczesnej historii Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Cuneiform Digital Library Initiative - to międzynarodowy projekt biblioteki cyfrowej, którego celem jest umieszczenie w Internecie tekstu i zdjęć około 500 000 odzyskanych tabliczek z pismem klinowym powstałych między około 3350 p.n.e. a końcem ery przedchrześcijańskiej

Electronic Text Corpus of Sumerian Literature - zawiera teksty sumeryjskie i ich angielskie tłumaczenia oraz informacje bibliograficzne dla ponad 400 dzieł literackich skomponowanych w języku sumeryjskim w starożytnej Mezopotamii pod koniec trzeciego i na początku drugiego tysiąclecia p.n.e.

EuroDocs: Online Sources for European History - to cyfrowy portal historyczny, który oferuje linki do internetowych faksymiliów, transkrypcji i tłumaczeń podstawowych źródeł historycznych Europy.

The European Library - oferuje dostęp do zbiorów 48 bibliotek narodowych Europy i wiodących europejskich bibliotek naukowych. Obejmuje zarówno zapisy katalogowe, jak i pełnotekstowe książki, magazyny, czasopisma i nagrania audio w 35 różnych językach

Europeana - to biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie, które współpracuje z ponad 3000 instytucjami kultury w Europie

HathiTrust - oferuje miliony zdigitalizowanych książek 60 bibliotek naukowych w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Internet Archive - to biblioteka zawierająca miliony bezpłatnych książek, filmów, oprogramowania, muzyki, witryn internetowych i nie tylko.

Internet History Sourcebooks Project - zawiera współczesne, średniowieczne i starożytne materiały źródłowe: dokumenty, mapy, bibliografie, obrazy i muzyka.

LacusCurtius - oferuje publikacje dotyczące literatury i kultury Greków i Rzymian.

The Online Books Page - to indeks książek i czasopism dostępnych w internecie. Istnieje możliwość przeszukiwania nie tylko według autora czy tytułu, ale i tematu (zgodnie z Klasyfikacją Biblioteki Kongresu).

Perseus Digital Library Project - udziela dostępu do książek dotyczących historii, literatury i kultury Greków i Rzymian.

Project Gutenberg - zawiera literaturę piękną, dokumenty religijne, bibliografie, almanachy oraz encyklopedie, słowniki itp. Dostępny także w języku niemieckim .

World Digital Library - to międzynarodowa biblioteka cyfrowa pod patronatem UNESCO i Biblioteki Kongresu promująca światowe dziedzictwo kulturowe.

World Public Library's Millennium Collection - oferuje książki z każdej dziedziny nauki, w tym edukacji, nauk ścisłych, socjologii i technologii, w ponad 300 różnych językach.