Bibliografie

12.05.2022
Półki z książkami ustawione w okręgach.

Bibliografie to uporządkowane wykazy dokumentów pisanych, zestawione z utworzonych według ustalonych zasad opisów bibliograficznych tych jednostek. Teologom polecamy szczególnie:

Elektroniczna Bibliografia Nauk Teologicznych FIDES

Jest to podstawowa polska bibliografia teologiczna. Baza indeksuje pełną zawartość ponad 230 tytułów polskich czasopism teologicznych, religioznawczych i z szerzej rozumianych nauk kościelnych oraz ponad 520 prac zbiorowych (serie wydawnicze, księgi jubileuszowe, materiały konferencyjne itp.). Obejmuje głównie publikacje wydawane przez uczelnie kościelne i wydziały teologiczne. Zawiera łącznie niemal 139.000 opisów bibliograficznych.

FIDKAR Fides

FIDKAR jest multiwyszukiwarką pozwalającą na prowadzenie wyszukiwań katalogowych i bibliograficznych w wielu komputerowych bazach jednocześnie. Poprzez nią możemy w tym samym czasie prowadzić wyszukiwanie w katalogach książek oraz bibliografiach zawartości czasopism i bibliografiach tematycznych, a także w katalogach prac magisterskich. Ułatwia to np. sporządzenie bibliografii konkretnej osoby lub wykazu tematycznego obejmującego nie tylko książki, ale i artykuły z czasopism, fragmenty z prac zbiorowych i prace dyplomowe. FIDKAR jest uzupełnieniem Centralnego Katalogu FIDES. W szczególności w sekcji "Bibliografie" podane są przydatne linki do bibliografii, zwłaszcza jeśli nie są one dostępne w samej wyszukiwarce.

Index theologicus (IxTheo)

Międzynarodowa bibliografia książek i artykułów naukowych dotyczących teologii i religioznawstwa, tworzona przez Bibliotekę Uniwersytecką w Tybindze, jak również przez wydziały teologiczne - katolicki i protestancki - tego Uniwersytetu.

 

Inne bibliografie w Sieci

Bibliografia Etnografii Polskiej

Bibliografia zawiera naukową i popularno-naukową literaturę z etnologii/antropologii kulturowej, ale także pokrewnych dyscyplin naukowych – humanistycznych i społecznych.

Bibliografia publicystyki historycznej na łamach prasy Śląska Cieszyńskiego za lata 1996–1999

Obejmuje artykuły o tematyce historycznej, opublikowane w latach 1996-1999 w prasie lokalnej polskiej części Śląska Cieszyńskiego, polskojęzycznej prasie na Zaolziu, a także artykuły w języku polskim z ukazujących się tam czasopism dwujęzycznych czesko-polskich.

Bibliografia Regionalna Biblioteki Śląskiej

Opisy bibliograficzne materiałów dotyczących województw: bielskiego, częstochowskiego, jeleniogórskiego, katowickiego, legnickiego, opolskiego, wałbrzyskiego, wrocławskiego.

Elektroniczna Baza Bibliografii Estreichera

Baza Centrum Badawczego Bibliografii Polskiej Estreicherów w Uniwersytecie Jagiellońskim obejmuje obie serie Bibliografii Polskiej, staropolską i dziewiętnastowieczną.