Bazy danych

12.05.2022

Bazy publikacji naukowych oferują łączny dostęp do bibliografii i pełnych tekstów książek, artykułów i/lub ich abstraktów, o charakterze naukowym, przeznaczonych dla studentów i pracowników naukowych z danej dziedziny. Część zasobów jest ogólnodostępna, z innych skorzystać można jedynie na terenie naszej biblioteki.

Licencjonowane bazy danych

Wirtualna Biblioteka Nauki

Wirtualna Biblioteka Nauki jest projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który ma na celu umożliwienie dostępu do zasobów cyfrowych dla naukowców. Dostęp do zasobów jest możliwy w uczelniach akademickich oraz jednostkach badawczych. W ramach licencji krajowej w sieci PWT mamy dostęp do następujących zasobów:

  • pełnotekstowe bazy czasopism: EBSCO, Elsevier, Science, Nature, Springer, Wiley,
  • pełnotekstowe bazy książek: Springer, Wiley,
  • bazy abstraktowe: Scopus, Web of Science,
  • narzędzia bibliometryczne: SciVal, InCites.

Atla Religion Database with AtlaSerials PLUS

EBSCO jest dostawcą wielu naukowych baz danych, oferuje czasopisma akademickie, książki, ich abstrakty i recenzje oraz nagrania wideo. W ramach licencji krajowej w Wirtualnej Bibliotece Nauki polecamy zwłaszcza bazę Academic Search Ultimate. Dodatkowo Biblioteka PWT uczestniczy w konsorcjum, które zapewnia dostęp do bazy Atla Religion Database with AtlaSerials PLUS.

Baza Atla Religion Database® (Atla RDB®) jest podstawową bazą bibliograficzną z zakresu teologii i religiologii. Liczy ona obecnie łącznie ponad 3,3 miliona rekordów, w tym ponad 1,2 miliona opisów artykułów z około 2 500 tytułów czasopism (z których więcej niż 1 100 jest indeksowanych na bieżąco), ponad 287 000 opisów artykułów z prac zbiorowych, ponad 1 milion rekordów recenzji i ponad 470 000 opisów książek. Zakres chronologiczny bazy rozpoczyna się od 1949 roku, a retrospektywne indeksowanie części czasopism sięga XIX wieku. Połączona z nią baza AtlaSerials PLUS® (Atlas PLUS®) oferuje pełnotekstowy dostęp online do ponad 620 tytułów czasopism z wielu różnych obszarów religii i teologii, wydawanych w 20 językach w 40 różnych krajach.

Bazy danych w wolnym dostępie

Biblioteka Nauki. Zapraszamy do korzystania z Biblioteki Nauki, platformy prowadzonej przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Serwis oferuje dostęp do pełnych tekstów ponad 460 000 artykułów oraz ponad 1000 książek naukowych.

Dokumenty Śląska - zawiera dokumenty, regesty, heraldykę, i pieczęcie średniowiecznego Śląska.

Edukator - obejmuje opisy bibliograficzne: książek, ich fragmentów i recenzji oraz artykułów z czasopism z zakresu m.in. pedagogiki, psychologii, socjologii, metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów, edukacji, literaturoznawstwa, językoznawstwa i bibliotekoznawstwa.

Google Scholar - darmowa, specjalistyczna wyszukiwarka internetowa przeszukująca bazy publikacji naukowych z różnych dziedzin.

Otwórz Książkę - publikacje polskich naukowców z różnych dziedzin wiedzy w otwartym dostępie.

Portal Komunikacji Naukowej - publikacje polskich naukowców z różnych dziedzin wiedzy w otwartym dostępie.

Repozytorium Centrum Otwartej Nauki CEON - zbiera publikacje polskich naukowców z różnych dziedzin wiedzy w otwartym dostępie.

Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (RCIN) - to zdigitalizowane publikacje naukowe, obiekty i dane naukowe ze zbiorów bibliotek tworzących Konsorcjum Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych z różnych dziedzin wiedzy w otwartym dostępie.

Zintegrowana Platforma Edukacyjna - to zbiór ogólnodostępnych zasobów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli wszystkich poziomów edukacji.